Сесія – явище у студентському житті неприємне, хоч і передбачуване. Власне, це справжній стрес з усіма можливими наслідками: змінюється звичний ритм життя, людина постійно перебуває у напруженні, яке з часом може призвести до порушень діяльності серцево-судинної та нервової систем. Тому, якщо ви реагуєте на сесію неадекватно, психологічно готувати себе до неї слід заздалегідь.

Отже, я пропоную оптимальний алгоритм дій для студента, щоб пережити сесію з найменшими втратами сил і часу.

 1. Перш ніж розпочати підготовку, логічно організуйте час і поставте цілі: розпишіть, що Ви будете робити в конкретний день і годину. Довгенько робити, проте це справді діє.
 2. Визначте «золоті» години. З’ясуйте нарешті хто ж Ви – жайворонок чи сова. І залежно від цього плануйте, в який час дня чи ночі будете займатися «опором матеріалів», а коли просто повторювати білети.
 3. Необхідно чітко розуміти, якого результату Ви хочете домогтися. Зусилля, які доведеться докласти для того, щоб отримати «трійку» або «п’ятірку», різні, і це потрібно розуміти.
 4. Якщо Ви вирішили готуватися до екзамену, не ставте собі розмитої мети: «трішки повчити». Складіть графік на день, і в кінці кожного робіть підсумки. Це дасть Вам важливе та вкрай необхідне відчуття досягнення мети і задоволення собою.
 5. Ставтеся до підготовки осмислено, не намагайтеся механічно запам’ятовувати матеріал. Коефіцієнт корисної дії «зазубрювання» стрімко прямує до нуля. Використовуйте тільки перевірені методи.
 6. Краще дістати конспекти, підручники і скласти опорні схеми, які дозволять згадати основні смислові пункти. Для тих, хто навчався протягом семестру, головне – пам’ятати, що слід розповідати в даному питанні.
 7. Кожні 40-45 хвилин відволікайтеся на 5–7 хвилин. Не чекати втоми – кращий засіб від перевтоми.
 8. Повторювати краще за 2-3 дні до іспиту, тому що тоді з’являється додатковий шанс, що спрацює ефект ремінісценції і Ви все пригадаєте.
 9. Ще напередодні іспиту краще підготувати всі речі, які Ви збираєтеся надіти або взяти з собою. Навіщо зайві клопоти в день іспиту?
 10. Зробіть величезний плакат «Я ЦЕ ЗМОЖУ!» і розташуйте так, щоб він постійно перебував у вашому полі зору;
 11. Спорт та фізичні вправи допомагають «розгрузити» голову, особливо якщо робити їх регулярно; тільки ось перед самим екзаменом спортом займатися не рекомендується –  можуть виникнути проблеми зі сном.
 12. Увечері перед іспитом займіться чимось нейтральним – погуляйте, послухайте музику, сходіть в басейн. А головне – добре виспіться. Якщо будете останні дванадцять годин зубрити, то все «перегорить», і прийшовши на іспит Ви не зможете пригадати анічогісінько з вивченого.
 13. Вважається, що кава та чай добре тонізують організм. Однак лікарі настійно рекомендують не вживати в день екзамену ані кави, ані чаю. Ваші нерви і так збуджені, тож не змушуйте їх перенавантажуватись. Не радять вдаватися і до протилежної тактики – пити антидепресанти, транквілізатори. Під дією цих препаратів ви не зможете зосередитись саме тоді, коли це буде найбільш потрібно.
 14. Якщо на іспиті Ви дуже напружені, то є такі основні способи зняття напруги:
 • спробуйте по черзі розслабити всі м’язи;
 • зробіть масаж кистей рук;
 • промасажуйте мочки вух.

15.  Після іспиту краще всього прогулятися на свіжому повітрі і відіспатися. Важливо також переключитися з розумового виду діяльності на інший, а
потім знову взятися за справу.