Герої Крут – «перші українські кіборги»

Наприкінці грудня 1917 року більшовицька Росія розпочала відкриту агресію проти Української Народної Республіки. А 29 січня 1918 року ворожа армія пішла у наступ на Київ, проте за 130 кілометрів від міста, між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, її зупинило українське військо.

Близько 300 бійців проти 4-тисячного загону більшовиків – цифри, які навіть важко порівняти. Проте саме завдяки незламному опору українських героїв, завдяки їхній сміливості та непохитності наступ ворога було зупинено на кілька днів. Це дало змогу представникам УНР підписати Брестський мирний договір з країнами Четверного союзу, завдяки якому самостійну Українську Народну Республіку визнали суб’єктом міжнародних відносин.

 Ціна цієї перемоги виявилася страшною: втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70-100 загиблих. Серед них – близько 30 студентів з розвідувального підрозділу, які потрапили у полон і були безжально розстріляні більшовиками. Найменшому зі студентів виповнилося 16 років.

Героїв Крут часто називають «першими кіборгами». Вони стали взірцем захисника Батьківщини – як і «кіборги» в новітній історії України.

Пам’ятаймо! Не пробачаймо! Борімося!