Історична студія «Літописець»
Керівник – В.Пренковська, викладач історії, спеціаліст вищої категорії
Діяльність історичних студій починалася як об’єднання ентузіастів та патріотів, активних та не байдужих до свого минулого учнів та студентів у 2011-2012 навчальному році. Сучасний світ спілкується «мовою проектів». Саме проектна форма діяльності й стала провідною у роботі гуртківців. Творчо-пошукова діяльність сприяє розвитку індивідуальних здібностей учнів/студентів, задоволенню їхніх інтересів та потреб, створює умови для розвитку та самореалізації, виховання громадянськості та патріотизму, створює ситуацію успіху та розкриває творчий потенціал.
У нашому навчальному закладі протягом останніх років було реалізовано такі історичні проекти:
- «25 років Народному руху»,
- «Петро Калнишевський – останній кошовий отаман Запорозької Січі»,
- «Євген Коновалець: місія життя – боротьба за волю України»,
- «Апостол української державності – Михайло Грушевський»,
- «1944 – Позбавлені батьківщини»,
- «Свіча нашої пам’яті жертв голодоморів в Україні».
Кожна з цих тем обов’язково містить власне краєзнавчий історичний компонент. Під час реалізації даних проектів формувалася робоча група, яка залучала до участі у проекті інших учнів та студентів, а під час презентації результатів проекту застосовувалися прийоми історичної стилізації та реконструкції. Для підсилення методичного ефекту було використано фрагменти історично-документальних фільмів, музичний та хореографічний супровід.
Окрім того, учні та студенти гуртка «Літописець» на щорічній конференції в рамках Днів науки та творчості, захищають свої творчо-пошукові роботи. Темами досліджень були:
- «Роль жінок у війні 1941-1945 рр. (на прикладах Білоцерківщини)»,
- «Життя на окупованих територіях населення Білоцерківщини у роки Другої світової війни»,
- «Остарбайтери – «раби зі Сходу»: долі наших земляків»,
- «Рідний край у полум`ї війни (на прикладах Сквирщини)»,
- «Чумакування, як унікальний досвід українського підприємництва», «Климентина Глинська: становлення жіночого підприємництва в Україні»
Не залишились осторонь вихованці коледжу й щодо подій Революції гідності та подій на Сході України. «Від славетних гетьманів до героїв Майдану» – тема конференції 2016 року. Дослідження учні/студенти проводили аналізуючи життєвий шлях учасників подій, шукаючи відповіді на питання сьогодення. Теми творчо-пошукових робіт були: «Михайло Драпатий – командир 72-ї бригади, Герой нашого часу», «Мої односельці у подіях Революції гідності», «Оспіваний Майдан», «Той, що пройшов крізь вогонь».
20 вересня 2017 року в актовій залі коледжу відбувся урочистий захід, присвячений 985-й річниці від дня заснування міста Біла Церква. Адже, із 2001 року Біла Церква входить до списку історичних міст України та є найбільшим культурним осередком Київської області з археологічними та культурними пам’ятками різних часів, назвами вулиць, площ та парків, що присвячені відомим діячам різних епох. Пишаємося тим, що у нашому місті розміщується 72-а окрема механізована бригада імені Чорних Запорожців — регулярне формування Збройних сил України.
Гуртківці провели лекторій у актовій залі коледжу «Всесвітня спадщина ЮНЕСКО в Україні» під час якого було здійснено віртуальну екскурсію. Усі присутні змогли побачити сім об’єктів світової спадщини в Україні та 16 кандидатів. Особливу увагу було приділено перспективам розвитку туристичної галузі у Білій Церкві, адже наше місто перемогло у Всеукраїнській акції 2016 року «7 чудес України: історичні міста та містечка».Працюючи над темою регіональної студентсько-учнівської конференції 2018 року «Нам є ким пишатись», наші «літописці» провели дослідження про видатних білоцерківців, наших сучасників: Перерву В. С. – Почесного краєзнавця України, Чмирука Д. А. – заслуженого тренера України з велоспорту.
2019 року – провели незабутню зустріч із ветеранами війни в Авганістані на відзначення 30-ї річниці виведення радянських військ з цієї країни. Можна скільки завгодно говорити про доцільність тієї неоголошеної війни, але жодні слова не змінять минулого, не затьмарять світлу пам’ять про тих, хто віддав своє життя і здоров’я, хто зберіг вірність військовій присязі, тих, чиї імена назавжди залишаться у нашій історії як імена доблесних воїнів-інтернаціоналістів.Учасниками та почесними гостями стали воїни-афганці Віталій Васильович Гаган та Сергій Миколайович Леміш, які пройшли крізь пекло афганської війни і дивилися в очі смерті, розповіли студентам багато цікавого. Виступи пошукових робіт гуртківців: «Спільні риси війни Кремля в Афгані й Україні», «Афганська війна у фільмах та піснях», «Військовослужбовці жінки в Афгані».
Історична студія гуртка «Літописець» восени 2019 року провела незабутню зустріч із кандидатом історичних наук Сергієм Івановичем Бурлакою. Гуртківці Літописця підібрали ажливі факти про окупацію і визволення столиці. Відбулося обговорення інтерпретації Другої світової війни в Україні, про український вимір у ІІ світовій війні війні. Надзвичайно цікавою для усіх присутніх була розповідь Сергія Івановича про стратегії виживання українців під час німецької окупації 1941-1944 рр.,та діяльність Руху Опору на українських землях
З метою вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність України, військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності, у зв’язку зі 140-річчям від дня народження голови Директорії УНР Симона Петлюри 29 жовтня 2019 року відбулося засідання круглого столу історичного гуртка коледжу «Літописець»на тему: « Симон Петлюра «Фронт-MAN УНР»».
Гість круглого столу, кандидат історичних наук, Євген Олегович Меримерін, відкрив невідомі сторінки з життєпису лідера УНР, акцентуючи увагу на духовно-моральних аспектах у процесах зміцнення держави. Відповідаючи на питання учасників зустрічі, Євген Олегович провів паралелі подій сучасності та періоду визвольних змагань сторічної давнини.
Учасники заходу отримали змогу по-новому поглянути на постать С.В. Петлюри, в іншому контексті побачити масштаб його особистості та роль в подіях революції 1917 -1921 років.
На тему релігії зазвичай говорять, якщо на те є вагомий привід: важливе релігійне свято чи ж то визначна подія у релігійному житті нації. Втім, для розвитку особистої та колективної відповідальності за дослідження минулого з різних перспектив, розвитку культури критичного мислення щодо історичних подій та формування чутливості до мультиперспективної історії важливо частіше обговорювати історичний вимір релігії. Саме тому 18 квітня 2019 року у актовій залі коледжу команда гуртка «Літописець» провела форум «Роль та значення релігії в історичному процесі українського державотворення».
До дискусії долучилась Ткач Олена Дмитрівна, виконавчий директор благодійного фонду К. Єфименка, що наголосила під час виступу на значенні запровадження християнства в Київській Русі з точки зору історії та впливу цієї події на сучасність. Мерімерін Євген Олегович, кандидат історичних наук, священик Української Греко-Католицької Церкви, висвітлив тему духовного та церковного життя на українських землях у період іноземного поневолення, зокрема фокусуючись на тому, як вдалося зберегти національну ідентичність. У свою чергу Ярмола Олександр Володимирович, доцент кафедри теоретико-правових та суспільно-гуманітарних дисциплін Білоцерківського національного аграрного університету, поділився своїми роздумами щодо ролі релігії в інтеграційних та глобалізаційних процесах, зосереджуючись на потенційних перспективах та ризиках. До фахової розмови доєднались також студенти, учні, викладачі коледжу, висловивши свою думку щодо важливості духовності та релігії у житті молоді.
Результат проектної та творчо-пошукової діяльності з історії: отримання нових фактів; вивчення історичної епохи “зсередини”; в процесі роботи зміцніли психологічні контакти учнів/студентів між собою та з викладачем (педагогіка співпраці); така форма роботи сприяє збереженню традицій, історичного досвіду.
Ми віримо в перемогу і майбутнє України!